Prepper, Survival, Homesteading Forum > Preparedness & Survival Forums > General Food and Foraging Discussion > Price of honey


Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
Old 01-21-2011, 12:26 PM   #1
kyfarmer
Member
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 639
Liked 4 Times on 4 Posts

kyfarmer is on a distinguished road
Default Price of honey

Howdy all, i paid over $10 for a quart of honey at the local FoodCity, yep that's a lot but it's outa season and made in Tennessee at a place called Del Rio Tn. Could not pass on a quart of this is some clear awesome looking nectar. What is the price of what we can call USA. honey in your area. Tennessee Mountain brand, a pint was $5.99 so the quart was a little cheaper. Beware bulk cheap china honey, full of god knows what.



__________________
kyfarmer is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-21-2011, 02:18 PM   #2
ComputerGuy
Retired Air Force
 
ComputerGuy's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Millbrook, AL
Posts: 908
Liked 472 Times on 244 Posts
Likes Given: 261

ComputerGuy is on a distinguished road
Default

There are some great articles on China honey. I have decided to start 2 hives this year with some help from the local beekeepers in my area. Not just for the honey, but polination for the fruit trees and gardens in the area.

There are some awesome tutorials on beekeeping on Youtube



__________________
ComputerGuy is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-21-2011, 04:44 PM   #3
IrritatedWithUS
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: Western USA
Posts: 628
Liked 25 Times on 15 Posts

IrritatedWithUS is on a distinguished road
Default

I don't buy store bought honey but it's right by the peanut butter so I see the prices. Honey here goes for $12-15 depending if you want a small or medium sized honey bear (or should I say money bear?) and that's way too much. It's not even organic and full of artificial flavoring and 'preservatives'

__________________
IrritatedWithUS is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-21-2011, 05:15 PM   #4
Emerald
I sold my soul to the internet
 
Emerald's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,909
Liked 175 Times on 134 Posts
Likes Given: 213

Emerald is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by IrritatedWithUS View Post
I don't buy store bought honey but it's right by the peanut butter so I see the prices. Honey here goes for $12-15 depending if you want a small or medium sized honey bear (or should I say money bear?) and that's way too much. It's not even organic and full of artificial flavoring and 'preservatives'
GAK! WTH do you live? Even the imported honey from germany and the UK only costs about $5.99 for 12oz here.
My local honey is cheaper the bigger the jar you buy, but it was $4.99 for pint mason jar, $7.99 for the quart and $15.99 for the 1/2 gallon mason jar. I buy them by the 1/2 gallon and since those 1/2 gallon mason jars are sold new for about $2.50 each that makes the honey about $13.49 -16oz of honey weighs about 1 pound. So about $3.37 a lb. Great price for local honey. And since the owners use mason jars they do fill it up right to the top Which is about 1 inch over the 1/2 gallon mark on the jar there is probably just about 1/2 lb more in there.
Now I do have another source of honey that is only $2.57 a lb and it is wild flower honey that is from here in MI but not as close to me as what I normally get. But damn fine honey- the only thing is you have to bring your own jars to put it in. But you can buy as much as you can afford. The local brew store has a deal with Cherry hill to sell their honey in bulk for making honey beer and mead. But it is good for just plain eating!
__________________
Good, Better, Best! Never let it rest, till your good is better and your better the BEST!
I too joined swagbucks and already made money
http://www.swagbucks.com/refer/Emeraldwitch
Emerald is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-21-2011, 06:36 PM   #5
JayJay
I sold my soul to the internet
 
Join Date: Nov 2010
Location: RUSSELLVILLE, KY.
Posts: 2,740
Liked 1051 Times on 603 Posts
Likes Given: 7

JayJay is on a distinguished road
Default

Our Amish prices here are high then..a quart last month, $12.00...

__________________
JayJay is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-21-2011, 09:35 PM   #6
UncleJoe
Moderator
PS_MODERATOR.png
 
UncleJoe's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Central, Pa.
Posts: 6,678
Liked 4348 Times on 1744 Posts
Likes Given: 2314

UncleJoe is on a distinguished road
Default

I found a somewhat local (40 miles away) beekeeper that sells his honey for $100 A 5 gal. bucket plus a $2 deposit on the bucket itself. I got 1 last summer and plan on another this spring.

__________________
And To The Republic For Which It Used To Stand


Quote:
The powers that be are telling us there’s light at the end of the tunnel.

What they’re not telling us is that it’s an oncoming train.
UncleJoe is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-23-2011, 03:27 PM   #7
Emerald
I sold my soul to the internet
 
Emerald's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,909
Liked 175 Times on 134 Posts
Likes Given: 213

Emerald is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by UncleJoe View Post
I found a somewhat local (40 miles away) beekeeper that sells his honey for $100 A 5 gal. bucket plus a $2 deposit on the bucket itself. I got 1 last summer and plan on another this spring.
What a great deal you have found! I am thinking about going to the main place where the honey I buy is from and seeing what their bucket price is. But they mainly just sell to stores and don't have pick up at their location due to zoning issues and due to really nasty neighbors. (small towns--Ya gotta love'em!)

But thinking about this thread I did check out the honey at the local Meijers while picking up a few groceries last night.

Meijer brand was $7.99 for 40oz but said right on the label that it was a mix between USA, Canada and Argentina.
Then over by the local foods they had the Great Lakes honey which says right on the label produced in MI and Wisconsin $7.99 for 48oz and $5.59 for 32oz. So even buying the Great Lakes honey you get 8oz more than the "store brand" for the same freaking price. if I remember my measurement correctly that 8oz is a cup more for the same price!
But I do know that raw honey is much more expensive around here and that you have to usually go to a health food store to find it. so most of the honey we are getting is either pasteurized or warmed and strained.

I think I am going to pick up some more honey while I can still afford it.
__________________
Good, Better, Best! Never let it rest, till your good is better and your better the BEST!
I too joined swagbucks and already made money
http://www.swagbucks.com/refer/Emeraldwitch

Emerald is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-23-2011, 04:43 PM   #8
OldCootHillbilly
Reverend Coot
 
OldCootHillbilly's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: In a Emergency Vehicle, In a Holler, Iowa
Posts: 3,617
Liked 4023 Times on 1617 Posts
Likes Given: 434

OldCootHillbilly is on a distinguished road
Default

I think the more local stuff on the shelf here goes fer 5 dollars an some change fer the 16 oz bottle. Good stuff to. Gonna roadtrip over ta there place sometime this summer an see if I can get it in bulk cheaper.

Stopped at a place this past summer an wanted ta buy a gallon, price was insane! Nearly 30 times what I could by it fer in the local store in small bottles! Hope he drowns in it!


__________________
May God bless the prepared, yours truly: Rev. Coot
CERT (Community Emergency Response Team) "Because We Care"
If the Safety Officer is running, try and keep up!

As does Radagast the Brown, I to am beginin ta "Prefer the company a animals ta men".
Who's got the jug a shine?
America - Where eagles fly but be ran by turkey's
Our blog: http://www.oldcoothillbilly.wordpress.com

OldCootHillbilly is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-23-2011, 05:54 PM   #9
Emerald
I sold my soul to the internet
 
Emerald's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,909
Liked 175 Times on 134 Posts
Likes Given: 213

Emerald is on a distinguished road
Default

Quote:
Originally Posted by OldCootHillbilly View Post
I think the more local stuff on the shelf here goes fer 5 dollars an some change fer the 16 oz bottle. Good stuff to. Gonna roadtrip over ta there place sometime this summer an see if I can get it in bulk cheaper.

Stopped at a place this past summer an wanted ta buy a gallon, price was insane! Nearly 30 times what I could by it fer in the local store in small bottles! Hope he drowns in it!
I know what ya mean--it seems like new beekeepers try to get all their start up costs back the first season and the claim that they don't have a market for their honey--it is more like "Don't charge 20 times the going rate for your honey". lol

Gonna be up by the brew store tomorrow and their honey is only $2.47(or $2.57) a pound and I have plenty of clean mason jars so I might just have pick up a few more pounds--and it is totally local too! whoo hoo.

__________________
Good, Better, Best! Never let it rest, till your good is better and your better the BEST!
I too joined swagbucks and already made money
http://www.swagbucks.com/refer/Emeraldwitch

Emerald is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 01-23-2011, 08:25 PM   #10
lotsoflead
Member
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 850
Liked 194 Times on 114 Posts
Likes Given: 75

lotsoflead is on a distinguished road
Default

12 dollars a qt is about right for local honey




__________________
lotsoflead is offline  
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Reply


Tags
food, honey

Quick Reply
Message:
Options
Thread Tools
Display Modes


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Making Vinegar from Honey sdprep General Food and Foraging Discussion 9 03-01-2011 04:01 PM
Know Where Your Honey Comes From UncleJoe General Food and Foraging Discussion 37 02-27-2011 04:03 AM
Honey sailaway General Food and Foraging Discussion 36 10-23-2010 05:19 PM
Price Check .224 bullets? GroovyMike For Sale & Wanted 0 09-07-2010 07:00 PM
Best Price Sale on the Rayovac SE3DLN Sportsman Extreme 3D LED Lantern GetPreparedStuff For Sale & Wanted 1 03-04-2010 11:50 PM